A testmozgás fontossága idősebb korban

Miért fontos az időskori aktív mozgás?
A legnagyobb kockázatnak a 85 év felettiek, a nők és az elhízottak vannak kitéve.
Mint azt fentebb említettük, minél idősebb valaki, annál nagyobb az izomveszteség, ezellen nincs is jobb védekezés, mint az irányított mozgás. Mindig legyünk aktívak, akkor is, ha éppen nem edzünk. Ha megtehetjük, válasszuk a sétát, biciklizést az autó és a tömegközlekedés helyett és szerezzünk be egy lépésszámlálót, hogy kontroll alatt tudhassuk a napi mozgásunkat. Átlagos sportolás mellett nincs szükségünk megemelt fehérjebevitelre, azonban nagyon fontos, hogy elegendő mennyiséget kapjon a szervezetünk, hiszen ebből épül az izom. Kifejezetten fontos az edzések utáni fehérjepótlás a regenerációhoz.
A rendszeres mozgás a szomatopauza tüneteit is csökkenti, mint a hasűri zsírszövet felszaporodása, energiahiány, fáradékonyság és aluszékonyság. Az erősítő edzés növeli a szervezet növekedési faktorait, melyek felelősek a sejtek növekedéséért, szaporodásáért.
Hogyan kezdjünk bele az időskori edzésbe?
Azt már korábban bizonyították, hogy a folyamatos fizikai aktivitással és a megfelelő étkezéssel tovább élhetünk egészségesen.
Fontos a fokozatosság, az egyszerűség! Először kíméletesebb, kardió típusú módszerekkel indítsunk, ilyen például a séta, az úszás, esetleg lassabb kocogás. Kezdetben 15-20 percig tartson egy edzés, majd apránként emeljük 30-40 percesre. A gyakoriságot is növelhetjük a heti 2 alkalomról akár 4-5 aktív napra. Alapszabálynak tekinthető, hogy olyan terjedelmű edzéstervünk legyen, amit még önkínzás nélkül, jókedvűen és rendszeresen teljesíteni tudunk.
Az edzések során kis súlyokkal és gumikötelekkel dolgozzunk, odafigyelve arra, hogy lassan és biztonságosan végezzük a gyakorlatokat. Itt végül nem a tempó lesz a segítségünkre, hanem az edzés pontos végrehajtása. Kiegészíthetjük alacsony intenzitású aerob gyakorlatsorokkal is. Kombinálhatjuk a különböző eszközöket: súlyzókat, gumiköteleket, egyensúly párnákat, gumilabdákat, de a gyakorlatsorok és típusok váltogatása is jótékony hatással van az erőnkre, mozgékonyságunkra, egyensúlyunkra, így az életkedvünkre is.
A mozgás további előnyei
Ha fizikailag is kellemesen elfáradunk, jobban alszunk. Az alvás sokkal pihentetőbb és nyugodtabb lesz, kiegyensúlyozottnak érezzük magunkat.
Jelentősen csökkenti a szívbetegség, a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség, a depresszió, és akár a rák kialakulásának esélyét is.
Mivel fittebbek vagyunk és az egyensúlyunk is jobb, óriási segítség az esések és törések megelőzésében.
A mozgás könnyen válik társas tevékenységgé: végezhetjük a párunkkal, barátainkkal, ismerőseinkkel, ami plusz motivációt is adhat!
Mindemellett, hozzájárul az általános jó közérzethez és hangulathoz, ami felbecsülhetetlen ebben a korban.
A legfontosabb, hogy soha nem késő elkezdeni. Minél korábban látjuk be, annál könnyebben tudunk nagyobb sikereket elérni! Mozgásra fel, webshopunkban minden szükséges eszközt megtalál!